VueJS nedir? Vue js ile neler yapılabilir?

VueJS nedir? Vue js ile neler yapılabilir?

10 Eylül 2021 0 Yazar: ODEL

VueJS kullanıcı arayüzleri geliştirmek için oluşturulmuş bir Javascript kütüphanesi diyebiliriz.

Günümüzde benzer kütüphanelere kıyasla VueJS‘in oldukça fazla kullanıcısı ve destekçisi bulunmaktadır.Yapılan anketlere bakıldığında öğrenim kolaylığı ve esneklik konusunda rakiplerine göre bir adım öndedir.

Neden VueJS?

VueJS üzerine geliştirilmiş NuxtJS gibi Web geliştirmeyi basit ve güçlü hale getiren açık kaynaklı framework kullanarak en zor işleri en basit şekilde tasarlayabilirsiniz.Hem VueJS hem de NuxtJS hakkında detaylı içerikleri zamanla blogumda paylaşmaya çalışacağım.

VueJS’in bir diğer artısından bahsedeyim,geliştirme yaparken Chrome eklentisi ile tüm projeye hakim olup hata ayıklama yapabilirsiniz.Geliştirme aşamasında bence rakiplerinden bu konuda daha öne çıkmasını sağlıyor.

Neden VueJS diye sorduğunuzda size vereceğim cevaplar şunlar;

 • Hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz
 • Syntax konusunda basit ve anlaşılır
 • Mevcut projenize entegre edebilirsiniz
 • Çok yönlü ve sürdürülebilir olması
 • Virtual DOM ile yüksek performans
 • Ücretsiz ve açık kaynaklı olması
 • Herhangi birşeye ihtiyacınız olduğunda modül olarak ekleyebilmeniz.
 • Kendi Componentinizi oluşturabiliyor olmanız.
 • Reaktif yapısı
 • Chrome geliştirici eklentisi ile test konusunda mükemmel bir ortam yaratıyor.

Var olan projelerinize rahat bir şekilde ekleyip geliştirmeye başlayabilmeniz oldukça güzel bir özellik.Bunun için sadece head etiketleri arasına js dosyasını eklemeniz yeterli.

 

VueJS Kurulumu

          

<script src="https://cdn.jsdelivr.net/npm/vue/dist/vue.js"></script >

 

isterseniz npm paketi ile de kullanabilirsiniz.

 

VueJS Artıları

Artılarından bahsetmeye ilk olarak boyutundan başlamak istiyorum,rakiplerine oranla bu konuda oldukça başarılı. 2.4.2 sürümü an itibariyle 58.8K boyutunda.Syntax yapısı olarak yine rakiplerine oranla oldukça okunaklı ve esnek bir yapıya sahip.Beni en beğendiğim özelliklerinden birisi de syntax yapısı oldu.

Şundan emin olabilirsiniz,şu ana kadar geliştirici topluluğu sizin her ihtiyacınıza göre modül en az bir adet üretmiştir.Yapmanız gereken sadece doğru modülü yükleyip projenizi ayağa kaldırmak.

Değinmek istediğim başka bir noktası Virtual DOM olayı.Sayfada oluşan bir değişiklik DOM’u doğrudan etkilemiyor.Öncelikle hafızadaki DOM’u güncelliyor,bu değişiklikten sonra virtual DOM ve tarayıcının DOM’u karşılaştırılıyor ve sadece değişen bölümler kullanıcıya gösteriliyor. Böylece performans açısından oldukça güzel sonuçlar elde ediliyor.

Component (Bileşen) yapısı ile oluşturacağınız her bileşeni tek bir kod kullanarak istediğiniz her bölümde gösterebilirsiniz.Hem Tema bileşeni hem de alt bileşenler oluşturup bunlar arasında kod tekrarı olmadan ve düzen içerisinde tasarımlar yapabilirsiniz.

 

VueJS kullanan platformlar

 1. Facebook
 2. Netflix
 3. Gitlab
 4. Adobe
 5. Alibaba

 

Vakit buldukça VueJS ve NuxtJS ile alakalı yaptığım projeleri ve karşılaştığım hatalarla ilgili çözümleri blogumda paylaşacağım.

Buraya kadar geldiyseniz öneri ve görüşlerinizi yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Teşekkürler